Оцінка рівня задоволеності громадян якістю окремих аспектів функціонування суду
Летичівський районний суд Хмельницької області розташований заадресою: пров. Шкільний, 4а смт. Летичів Хмельницької області.
Відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» в Летичівському районному суді при реалізації правосуддя на засадах верховенства права, забезпечуючи кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, судову владу реалізовують два професійних судді, а саме голова суду Лазаренко Анатолій Володимирович, суддя Ходоровський Ігор Богданович, а також здійснювала правосуддя суддя Курнос Світлана Олексіївна, яку постановою Верховної Ради України від 22 вересня 2016 року, у зв’язку з поданням заяви про відставку, звільнено з займаної посади.
Також, роботу Летичівського районного суду забезпечують 9 державних службовців, 3 помічників суддів – патронатна служба, один службовець та 2 технічних працівники.
Приміщення Летичівського районного суду Хмельницькоїобласті обладнане сучасними засобами відеоспостереження. Суд має 3 просторих зали судових засідань, забезпечених технікою для фіксації судових процесів. Один із залів обладнаний системою відеоконференцзв’язку.
Відповідно до визначених законодавством України завдань судзабезпечує:
- здійснення правосуддя в цивільних та адміністративних справах;
- здійснення правосуддя в кримінальних провадженнях;
- здійснення правосуддя в справах про адміністративніправопорушення;
- розгляд і вирішення звернень громадян, відповідно до компетенціїсуду, передбаченої законодавством України.
1.1 Соціально-демографічні та процесуальні характеристики учасників судового розгляду.
Загальна характеристика респондента.
Опитування відвідувачів Летичівського районного суду Хмельницької області проходило з 19 вересня 2016 року по 30 вересня 2016 року. Загалом опитано 50 респондентів.
В ході опитування були встановлені соціально – демографічні та процесуальні характеристики відвідувачів Летичівського районного суду Хмельницької області, наведені нижче.
Вік. Найбільшу частину склали респонденти вікової категорії – «26–39 років» (56%) та «40 – 59 років» (28 %), відвідувачі вікової категорії (18–25 років) склали лише 10 %, а три респонденти були у віці старше 60 років.
Рівень освіти. Поміж респондентів найбільший відсоток становлять особи із повною вищою освітою (50%), зокрема, 40% опитаних мають середню та неповну середню освіту, 8 % здобули базову вищу освіту і лише 2,0% вказали на категорію « інше».
Стать. Серед опитаних 52% складають чоловіки та 48 % жінки.
Місце проживання. Більша частина опитаних (56%) проживає у населеному пункті, де розташований суд, (44%) респондентів – в іншому населеному пункті.
Процесуальний статус респондентів. Більше половини респондентів (88%) представляють в суді особисто себе – є позивачами, відповідачами, свідками, потерпілими, ще 12% представляють іншу особу – є адвокатом, юрисконсультом.
Майновий статус. Серед опитаних переважна більшість респондентів вважають себе громадянами середнього статку (66%), 12 % осіб – нижче середнього статку, 22% складають особи із майновим статусом «бідний».
Наявність попереднього судового досвіду. Переважна більшість респондентів (58%) на момент проведення опитування брали участь в судовому процесі вперше, 6 разів і більше були учасниками судового процесу 16% опитаних та 26% респондентів були учасниками судового процесу 2 – 5 разів.
За видом судового процесу. Більшість респондентів відмітили, що вони являються учасниками цивільного процесу 64%; кримінального процесу – 22% та 14% опитаних зазначили що, беруть участь в адміністративному процесі.
Залежно від стадії процесу: «розгляд справи ще не розпочато» у 8% опитаних; «справа перебуває у процесі розгляду» у 72% респондентів; «розгляд справи завершено» для 18% опитаних і лише 2% вказали на категорію «інше».
Обізнаність з роботою судів та суддів в цілому. Аналіз відповідей респондентів на питання стосовно обізнаності їх з роботою судів і суддів дозволяє зробити висновок, що переважна частина респондентів є загалом обізнані з роботою суду (56% опитаних), майже не обізнані 32% громадян, цілком обізнаних тільки 12% відвідувачів.
Загальна оцінка якості роботи суду
Як свідчать отримані дані, більшість респондентів (70%) оцінюють якість роботи суду на відмінно, тобто, позитивно, 22% - оцінили роботу суду на скоріше відмінно і лише 2% відвідувачів негативно висловились щодо якості роботи суду, 6% респондентів не змогли відповісти на дане питання, пояснюючи це тим, що користуються послугами адвоката і не можуть дати об’єктивну відповідь.
Найбільш позитивно оцінили якість роботу суду респонденти у віці 26-39 років, водночас відвідувачі у віці понад 60 років були найсуворішими при наданні позитивних оцінок.
Позитивні оцінки якості роботи суду надали 50% респондентів з повною вищою освітою, в тому числі 8% відвідувачів з вищою юридичною освітою. Разом із цим, серед респондентів з базовою вищою освітою позитивну оцінку зазначили лише 8 %.
Чоловіки були лояльнішими в оцінюванні якості роботи суду, дві третини з них надали позитивні оцінки. Жінки були дещо суворіші в оцінюванні якості роботи суду – лише третина опитаних надали позитивну оцінку.
Понад (12%) респондентів, які представляють в суді інтереси іншої особи позитивно оцінили якість роботи суду, натомість аналогічні оцінки якості роботи суду виставили 88% осіб, які представляють особисто себе. Найбільш позитивно якість роботи суду оцінили респонденти середнього статку (66%).
Вище наведені дані дозволяють визначити соціально – демографічний портрет відвідувача Летичівського районного суду Хмельницької області, якого цілком задовольняє якість роботи суду: «чоловік у віці 26-39 років, який має повну вищу освіту та середній матеріальний статок є досвідченим учасником судового процесу та цілком обізнаний з роботою суду та суддів в цілому, представляє особисто себе під час розгляду справи».
1.2 Основна частина – оцінювання за окремими вимірами якості.
Доступність суду.
У рамках цього дослідження респондентам ставилися запитання, які
стосувалися територіальної та фізичної доступності будівлі та приміщень суду, а також фінансової доступності фахової допомоги як елементу доступу до правосуддя. Отримані відповіді оцінювались за п’ятибальною шкалою, де «1» - цілком ні, «5» - цілком так. Оцінка якості роботи суду здійснювалась за 6-ма основними вимірами: доступність суду; зручність та комфортність перебування в суді; повнота та ясність інформації, якість роботи працівників апарату суду; дотримання термінів судового розгляду; якість роботи суддів.
Дані дозволяють зробити висновок про позитивну оцінку доступності Летичівського районного суду Хмельницької області.
Основні висновки за результатами аналізу показників є такими:
- на запитання щодо того, чи легко було знайти будівлю суду відповідь «цілком так» надали абсолютна більшість респондентів (74,0%);
- абсолютна більшість респондентів (98%) зазначили про відсутність певних
перешкод у доступі до приміщень суду;
- більшість відвідувачів суду (70%) вважає, що люди з обмеженими можливостями можуть безперешкодно потрапити до приміщення суду і користуватися послугами суду, в той же час 2% опитаних не змогли оцінити зручності для відвідувачів з обмеженими можливостями;
- більше половини респондентів (72%), зазначили, що їм завжди вдавалось додзвонитися до суду та отримати потрібну інформацію телефоном;
- переважна більшість опитаних (90%) відмітили, що графік роботи канцелярії суду дозволив вчасно та безперешкодно вирішувати справи у суді (подати позов, ознайомитися з матеріалами, отримати рішення, ухвалу, вирок та ін.);
- тільки десята частина опитаних (10%) відмітили, що вони могли б собі дозволити витрати на послуги адвоката (юриста-консультанта) у разі необхідності, натомість третина респондентів (32%) зазначила про відсутність у них можливості оплатити послуги професійного юриста.
Наступним чинником, який впливає на загальну оцінку якості роботи суду та досліджувався в рамках даного дослідження є зручність та комфортність перебування у суді.
Дані, дозволяють зробити висновок про позитивну оцінку зручності та комфортності перебування громадян в Летичівському районному суді.
Основні висновки за результатами аналізу показників є такими:
- на запитання щодо того, чи є характерним для приміщень суду достатність зручних місць для очікування, оформлення документів, підготовки до засідання відповідь «цілком так» та «скоріше так» надали абсолютна більшість респондентів (62%).
- переважна більшість респондентів (понад 62%) відзначили цілком вільний доступ до побутових приміщень (туалетів), визнали цілковиту чистоту та прибраність приміщень суду, зазначили про достатність освітлення в приміщенні суду.
Наступним чинником, який впливає на загальну оцінку якості роботи суду є повнота та ясність інформації.
Дані дозволяють зробити висновок про високу позитивну оцінку повноти та ясності інформації в Летичівському районному суді Хмельницької області.
Основні висновки за результатами аналізу показників є такими:
- на запитання щодо того, чи зручно в суді розташовані інформаційні стенди (дошки оголошень) більше половини опитаних (76,0%) надали позитивну відповідь;
- переважну більшість респондентів повною мірою задовольняє наявна в суді
інформація щодо правил допуску в суд та перебування в ньому (92 %),
- переважна більшість респондентів (94%) відмітили, що їх «цілком так» та «скоріше так» задовольняє наявна в суді інформація щодо справ, що призначені до розгляду;
- більше половини відвідувачів (42%) зауважили, що їх повною мірою (швидше так» і «цілком так») задовольняє наявна в суді інформація щодо зразків документів (заяв, клопотань, тощо);
- практично кожного другого відвідувача (46%) повною мірою задовольняє наявна в суді інформація щодо порядку сплати судових зборів та мита, реквізити та розміри платежів, проте 16% респондентів не змогли визначитись з відповіддю на це питання;
- переважна більшість відвідувачів суду (70%) не користувалися сторінкою суду в мережі Інтернет, лише 30 % користувалося сторінкою суду в мережі Інтернет. Серед них 24% відвідувачів знайшли на сторінці суду в мережі Інтернет потрібну інформацію. Загалом 64
% громадян не відповіли на дане запитання.
Чинником, який впливає на загальну оцінку якості роботи суду та досліджувався в рамках даного проекту є також «сприйняття роботи працівників апарату суду».
Дані дозволяють зробити висновок про позитивну оцінку роботи працівників апарату Летичівського районного суду Хмельницької області.
Основні висновки за результатами аналізу показників є такими: на запитання щодо того, чи виявили працівники апарату такі риси як: доброзичливість, повагу, бажання допомогти надали позитивну відповідь (80%), понад 80% респондентів підтвердили, що працівники апарату виявили при спілкуванні з ними, а також продемонстрували професіоналізм та знання своєї справи; також переважна більшість відвідувачів (70%) зазначили, що при спілкуванні з ними працівники апарату суду проявили однакове ставлення до всіх, незалежно від соціального статусу.
Отже, можна сказати, що загалом респонденти та відвідувачі суду задоволені роботою працівників апарату і відзначають їх роботу на високому рівні.
Аналізуючи дані, щодо дотримання строків судового розгляду, основними висновками за результатами аналізу показників є такими:
- на запитання щодо того, чи вчасно (відповідно до графіку) розпочалося останнє засідання по Вашій справі більшість опитаних (92%) надали позитивну відповідь, 78% підтвердили, що було враховано їх побажання при призначенні дня та часу засідання;
- переважна більшість відвідувачів (70%) зазначили, що вчасно отримували повістки та повідомлення про розгляд справи;
- більшість відвідувачів суду (80%) вважає обґрунтованими затримки/перенесення слухань у розгляді справи.
Щодо сприйняття роботи суддів, то громадяни досить високо оцінюють роботу суддів (суддя не піддався зовнішньому тиску, виявляв коректність, доброзичливість, ввічливість та належну підготовку до справи та знання своєї справи ( 80%) респондентів так вважають.
1.3 Пропозиції респондентів щодо підвищення якості роботи суду
Респондентам було запропоновано оцінити рейтинг вимірів якості роботи Летичівського районного суду Хмельницької області, які слід покращувати в першу чергу. У таблиці 1.1 подано відповіді опитаних за ступенем важливості.
Розподіл вимірів якості роботи Летичівського районного суду
Хмельницької області за ступенем важливості для респондентів
Вимір якості
|
Ранг
|
Доступність суду
|
4
|
Зручність та комфортність
перебування в суді
|
3
|
Повнота та ясність інформації
|
2
|
Дотримання строків судового
розгляду
|
1
|
Якість роботи працівників
апарату суду
|
6
|
Якість роботи судді
|
5
|
Беручи до уваги даний блок опитування, можна зробити висновки, що відвідувачі Летичівського районного суду пропонують звернути увагу керівництва на такі аспекти як: «Повнота та ясність інформації», «Дотримання строків судового розгляду» та «Зручність та комфортність перебування в суді». Проте, більша частина респондентів та й взагалі
учасників судових проваджень пропускали цю частину анкетування, посилаючись на брак часу і великий зміст анкети. Тому, більшість опитаних відвідувачів свою думку висловлювали в усній формі. Зі слів респондентів, можна зробити певні висновки та внести пропозиції наведені нижче.
Пропозиції респондентів щодо покращення якості роботи
Летичівського районного суду Хмельницької області.
№
з/п
|
Вимір якості
|
Відповіді респондентів
|
1
|
Повнота та ясність
інформації
|
надавати більше інформації щодо сплати судового збору, приклади заяв, слідкувати за постійним оновлення та наповненням інформаційних стендів. При потребі, розглянути можливість збільшення кількості інформаційних стендів. Розмістити на інформаційних стендах інформацію про веб-адреси корисних для громадян інтернет - ресурсів, на яких можна віднайти цікаву та корисну правову чи процесуальну інформацію.
|
2
|
Дотримання термінів
судового розгляду
|
розраховувати час так, щоб людям не доводилося так довго
чекати на судове засідання; дотримуватися своєчасного
розпорядку судових засідань.
|
3
|
Доступність суду
|
покращити умови доступу в суд для людей похилого віку та
з обмеженими можливостями, обладнати місця для
зручного перебування інвалідів; покращити доступ до
побутових приміщень.
|
4
|
Зручність та
комфортність
перебування в суді:
|
Проаналізувати можливість збільшення зручних місць
для очікування, оформлення документів, ознайомлення з
матеріалами та підготовки до слухання, обстежити
приміщення на предмет освітлення та забезпечити його
покращення, зокрема зони роботи з інформаційними
стендами та документами.
|
1.4 Висновки та рекомендації
На основі отриманих даних опитування методом анонімного анкетування відвідувачів Летичівського районного суду Хмельницької області можна зробити такі висновки:
1. Користувачі послуг досить високо оцінюють якість роботи суду. Загалом, враження від відвідування суду відповідають очікуванням. Порівняно із попередніми роками, на думку респондентів, якість роботи суду покращилася.
2. Достатньо високими є показники виміру доступності Летичівського
районного суду Хмельницької області. Так, зокрема, приміщення суду легко знайти та доїхати до нього. Відвідувачі не зазнають перешкод у доступі до приміщення. Більшості респондентів завжди вдавалося додзвонитися до суду та отримати потрібну інформацію телефоном. Графік роботи канцелярії теж є доволі зручним та дозволяє відвідувачам суду вчасно та безперешкодно вирішувати справи у суді. Респонденти зазначили, що не можуть собі дозволити витрати на послуги адвоката (юрист-консультанта) у разі необхідності.
3. Загалом, перебування на території суду для відвідувачів є комфортним.
4. Параметр «повнота та ясність інформації» також цілком відповідають потребам громадян. Так, зразки документів (заяв, клопотань тощо) влаштовує переважну більшість відвідувачів, проте не завадило б покращити та оновити дані на стендах; на сторінці суду в мережі Інтернет респонденти знаходять для себе потрібну інформацію.
5. Якість роботи працівників апарату суду, на думку респондентів, є досить високою.
6. Повідомлення та повістки про розгляд справи приходять вчасно.