flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суди потребують охорони

01 листопада 2017, 12:42

Згідно зі статтею 126 Конституції України незалежність і недоторканність суддів гарантуються Конституцією та законами України.

Статтею 6 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що здійснюючи правосуддя, суди є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права.

Законом України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» встановлено систему особливих заходів державного захисту суддів Конституційного Суду України, суддів та працівників апаратів судів, працівників правоохоронних органів від перешкоджання виконанню покладених на них законом обов’язків і здійсненню наданих прав у зв’язку із службовою діяльністю цих осіб.

Однак, ситуація, яка склалась у Святошинському районному суді м. Києва свідчить про неможливість працівників правоохоронних органів своєчасно зреагувати на конфліктну ситуацію та невідкладно вжити заходів для забезпечення правопорядку в суді.

На сьогодні в Україні налічується 768 приміщень судів, із них 464 приміщення (60%) не охороняється взагалі, 161 (22%) – охороняється лише вдень, 7 (1%) – забезпечені охороною лише вночі, і лише 136 приміщень (18%) – забезпечені цілодобовою охороною силами Національної поліції.

В число приміщень судів, що не охороняються взагалі входить і Летичівський районний суд Хмельницької області.

На сьогоднішній день в Летичівському районному суді Хмельницької області за штатним розписом в суді 3 посади судді, одна з яких вакантна, у судді Ходоровського І.Б. закінчилися повноваження судді, а тому здійснює правосуддя лише суддя Лазаренко А.В., на розгляд якому автоматизованою системою документообігу суду розподіляють усі справи. Окрім того, у зв’язку з кадровим голодом суддів, внаслідок якого у кризовій ситуації опинилися суди України і зокрема Старосинявський районний суд Хмельницької області, чимала кількість справ надходить до Летичівського районного суду Хмельницької області з інших судів і відповідно надходять в провадження судді Лазаренка А.В. У зв’язку з цим, завантаженість у судді та працівників суду неабияк зросла, доводиться працювати до пізньої години, розглядаючи справи різної категорії, а особливо клопотання органів досудового розслідування, що потребують негайного вирішення. Таким чином відсутність охорони в суді значно підвищує ризик вчинення тиску на суд під час здійснення правосуддя, а також належного забезпечення правопорядку, що супроводжується виникненням конфліктних ситуацій та прояву неповаги до судді і працівників суду.  

Враховуючи все в сукупності, вважаємо, що подальше зволікання з вирішенням питання щодо забезпечення належної охорони судів, інших органів та установ системи правосуддя, може мати непередбачувані наслідки, особливо в даний час, коли значно зросли ризики терористичної загрози.