Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
20 травня 2017 року у Кам’янці-Подільському відбулося засідання ГО «Асоціація слідчих суддів України» на тему «Піднесення судової влади через професіоналізм, прозорість та комунікацію», в якому взяв участь голова Летичівського районного суду Хмельницької області Лазаренко А.В.
На заході обговорювалися питання проведення судової реформи та шляхів подолання суспільної недовіри до суду, побудови взаємодії судів в інформаційно-медійному напрямі. Учасники доповіли про оновлення цивільного та господарського процесуального законодавства, новели Кодексу про адміністративне судочинство, торкнулися проблематики розгляду слідчими суддями клопотань про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій.
Говорячи про відновлення довіри до судової системи в суспільстві, член Вищої ради правосуддя Микола Худик констатував, що сьогодні існує системна криза недовіри до суду. «Причин цього явища є багато, але є причини, які не залежать від суддів. Адже, на мою думку, жоден суддя не винен у тому, що є суди, де немає жодного судді з повноваженнями. Практично у всіх судах України працює менше 50% суддів від необхідної кількості. Судячи з останніх рішень Вищої ради правосуддя, багато суддів апеляційних судів знову пішли у відставку, а це, в свою чергу, впливає на якість справ та рівень довіри громадян. На моє переконання, відновлювати довіру до суду мають саме ті судді, які працюють. Якщо людина, звернувшись до суду, вчасно отримає справедливе судове рішення, суспільство повернеться обличчям до суду. Далеко не кожен громадянин, який звертається до суду, є юристом. Тому люди не завжди розуміють законність рішення, але дуже гостро відчувають його несправедливість», − зазначив М.Худик.
Член Вищої ради правосуддя Андрій Овсієнко розповів про нововведення, які запроваджуються Проектом Закону про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України. Член ВРП повідомив присутнім про положення, що набули розвитку у зв’язку із запропонованими змінами стосовно гласності судового процесу. Проектом ЦПК, зокрема, передбачається, що проведення в залі судового засідання фото-, кіно-, теле- чи відеозйомки, а також транслювання перебігу судового засідання по радіо і телебаченню, в мережі Інтернет допускаються за наявності згоди на це всіх учасників справи та якщо це не заважає ходу судового процесу. Суд може дозволити проведення в залі судового засідання фото-, кіно-, теле- чи відеозйомки, а також транслювання перебігу судового засідання по радіо і телебаченню, в мережі Інтернет незалежно від наявності згоди учасників справи, якщо розгляд справи становить значний суспільний інтерес, наголосив Андрій Овсієнко.
Під час доповіді член ВРП окремо привернув увагу присутніх до врегулювання проблеми впровадження процедури «Електронний суд», що є одним із головних нововведень у рамках внесення змін до процесуального законодавства. Процес переведення всіх матеріалів справи в електронний формат покликаний забезпечити оперативність розгляду та зручність у їх опрацюванні для усіх учасників процесу, а не тільки для суду. «Сьогодні суди висловлюють бажання та готовність до запровадження системи електронного правосуддя, що надасть змогу відійти в суді від паперового обігу, забезпечить швидкий обмін інформацією між судом та учасниками судового процесу», − зауважив А.Овсієнко.
З метою розвантаження суддів була запроваджена можливість врегулювання спору за участю судді. Суть нововведення в тому, що суддя проводить співбесіди зі сторонами щодо врегулювання спору шляхом взаємних поступок, зазначив член ВРП.