Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Як показує статистика, щороку виявляється величезна кількість фактів керування транспортними засобами у стані сп'яніння.
Високі штрафи не стримують водіїв від кермування напідпитку.
Відповідно до п. 2.9 Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2.5 Правил дорожнього руху України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч. 1 ст. 130 КУпАП керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп’яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, – тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17 000 грн.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Частиною 6 статті 38 КУпАП передбачено адміністративне стягнення за вчинення правопорушень, передбачених статтею 130 цього Кодексу, може бути накладено протягом одного року з дня його вчинення.
Важливим інструментом, який дозволяє оцінити роботу суду, є судова статистика.
Так, у 2022 році у Летичівському районному суді перебувало на розгляді 848 справ про адміністративні правопорушення, із них – 77 за статтею 130 КУпАП, що становить 9 % від загальної кількості справ про адміністративні правопорушення, з яких розглянуто із закриттям справи за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення - 10 справ.
Всього судом, у 2022 році, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на 61 особу на загальну суму 1 258 000 грн.
Повторно протягом року керували транспортним засобом в стані сп’яніння 5 водіїв, за що отримали покарання у виді штрафу у розмірі по 34 000 грн., 4 з них позбавлено права керування строком на 3 роки.
Також 4 водіїв керували транспортним засобом в стані сп’яніння, будучи двічі протягом року піддані адміністративному стягненню за керування транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння, за що отримали покарання у виді штрафу у розмірі по 51 000 грн. та з позбавленням права керування строком на 10 років.
Крім того, порівнюючи статистику попереднього та поточного року, слід зауважити незмінність судової статистики. Так, за три квартали 2023 року у Летичівському районному суді перебувало на розгляді 725 справ про адміністративні правопорушення, із них – 63 за статтею 130 КУпАП, що становить 8,6 % від загальної кількості справ про адміністративні правопорушення, з яких 5 розглянуто із закриттям справи за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення та лише 1 за закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності (у зв’язку із неодноразовими поверненим справи для дооформлення – 5 разів).
Повторно протягом року керували транспортним засобом в стані сп’яніння 5 водіїв, за що отримали покарання у виді штрафу у розмірі по 34 000 грн., 3 з них позбавлено права керування строком на 3 роки.
Всього судом, за три квартали 2023 року, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу на 40 осіб на загальну суму 771 800 грн.
Варто зазначити, що чоловіки порушують правила дорожнього руху більше, ніж жінки, так в 2022 році за ст. 130 КУпАП було притягнуто 2 жінки, в ІІІ кварталі 2023 року – лише 1.
Крім того, враховуючи неодноразові порушення уповноважених осіб при складанні протоколів про адміністративне правопорушення та оформлення матеріалів, що призводить до затягування розгляду справи або навіть його закриття, суд виокремив найпоширеніші помилки:
- відсутність безперечних доказів щодо керування транспортним засобом (відеозапис);
- помилки, виправлення в протоколі про адміністративне правопорушення, не заповнення усіх необхідних граф у протоколі.
- відмова водія від проходження огляду на стан сп’яніння повинна підтверджуватись відеозаписом або показами свідків.
- не відсторонення водія від керування транспортним засобом (відсутність акта тимчасового затримання транспортного засобу).