Порядок і підстави звернення громадян до суду при реалізації ними виборчих прав.
Відповідно до закону України « Про вибори Президента України» від 05.03.1999 року зі змінами і доповненнями, право голосу на виборах Президента мають громадяни України, яким на день голосування виповнилося 18 років. Не має права голосу громадянин, визнаний судом недієздатним.
Підставою реалізації виборцем свого права голосу на виборах є його включення до списку виборців на виборчій дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.
Кожен виборець має право звернутися до суду з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Стаття 106 Кодексу адміністративного судочинства України визначає вимоги до позовної заяви. У позові зазначаються: найменування суду, до якого подається заява; ім’я позивача, поштова адреса, номер засобу зв’язку; ім’я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв’язку; зміст позовних вимог; у разі необхідності – відповідні клопотання, а також перелік документів, що додаються.
Позовна заява про уточнення списку виборців подається до суду без сплати судового збору. Позовна заява може бути подана не пізніше, як за два дні до голосування. Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше, ніж за два дні до голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до голосування – невідкладно. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається із запитом щодо уточнення відомостей про виборця до відповідного органу ведення Реєстру, який зобов’язаний невідкладно надати відповідь на запит суду. Рішення суду про внесення змін до попереднього списку виборців, подане виборцем до дільничної виборчої комісії не пізніш як за п’ять днів до дня голосування, негайно направляється до відповідного органу ведення Реєстру. У день голосування зміни до уточнення списку виборців можуть вноситись виключно на підставі рішення суду.
Адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути поданий до суду в порядку і в строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України. Відповідно до ч. 2 ст. 173 КАС України адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Постанова суду щодо внесення змін у списки виборців виконується негайно.